داروهای داخلی تولید داخل و دانش بنیان
گروه محصولات

نباید اجازه داد داروی ایرانی لگد مال شود

25/1398

خلاصه

داروی تولید ایرانیدستور جمع آوری یک دارو که ماده اولیه آن از هند وارد می شد باعث ایجاد شایعاتی در فضای مجازی و نگرانی بیماران شده است که همین موضوع ضرورت اظهار نظر کارشناسی و دقیق را دو چندان می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، در روزهای اخیر موضوع جمع آوری داروی «لوزارتان» مربوط به یکی از شرکت‌های داخلی که ماده اولیه آن از هند تأمین می‌گردید، واکنش‌های زیادی در فضای مجازی داشته است. اما، مهم‌ترین نکته در این بین، اعتماد بیماران و مردم به داروی تولید داخل است که نباید اجازه بدهیم خدشه‌ای بر آن وارد شده و باعث تضعیف صنعت داروسازی کشور شود.

اگر یادمان باشد، از وقتی سعید نمکی بر مسند وزارت بهداشت قرار گرفته است، یکی از شعارهای اساسی او، حمایت از صنعت داروسازی کشور است. به طوری که در هر برنامه و سخنرانی با محوریت دارو، مدام این جمله را تکرار کرده است که «اجازه نمی‌دهم صنعت داروسازی کشور لگد مال شود».

سه روز قبل بود که غلام حسین مهرعلیان سرپرست اداره کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، از ریکال بین المللی داروی لوزارتان خبر داد و گفت: پیرو دریافت گزارش مراکز بین‌المللی مبنی بر وجود ناخالصی NMBA در ماده مؤثرلوزارتان تولیدی شرکت HETERO کشور هند قرص لوزارتان ۵۰ میلی گرمی و قرص ترکیبی لوزارتان پتاسیم / هیدروکلروتیازید ۵۰/۱۲.۵، ۱۰۰/۱۲.۵ میلی گرم، ۱۰۰/۲۵ میلی گرمی و ۱۰۰/۱۲۵ میلی گرم (تمامی سری ساخت‌های با منبع فوق) یک شرکت تولید کننده داخل جمع آوری می‌شود.

به دنبال انتشار این خبر، پایگاه اطلاع رسانی سازمان غذا و دارو، خبر دیگری را منتشر کرد مبنی بر هشدار به شرکت های دارویی کشور که اگر به تعهدات خودشان عمل نکنند، با آنها برخورد خواهد شد و تنبیهاتی برای شرکت های دارویی کم کار در نظر گرفته شده است.

اداره کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو اعلام کرد: پروانه اقلام دارویی که صاحبان آنها (اعم از تولیدی و وارداتی) اقدام به تامین دارو طبق تعهدات خود نکنند، با کسب مجوز از کمیسیون قانونی ساخت، غیر فعال شده و اقدامی در خصوص تخصیص سهمیه بازار و ارز و تمدید پروانه آنها صورت نخواهد گرفت.

شاید به دنبال همین اتفاق ناگوار در بازار دارویی کشور بود که غلام حسین مهرعلیان سرپرست اداره کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، در جلسه رؤسای ادارات حوزه اداره کل دارو و مدیران شرکت‌هایی دارویی، با اشاره به اینکه حمایت از تولید داخل یکی از برنامه‌های ویژه و در اولویت سازمان غذا و دارو محسوب می‌شود، گفت: در این راستا به منظور شناخت مشکلات و چالش‌های شرکت‌های تولیدکننده، تصمیم گرفتیم هر هفته از گروه‌های دارویی بازدید و از نزدیک در جریان مسائل آنها قرار بگیریم.

وی از برنامه سازمان غذا و دارو، برای حرکت به سوی افزایش تأمین داروهای مورد نیاز بازار دارویی کشور از داروهای تولید داخل برای ۶ ماهه دوم سال خبر داد و گفت: یکی از نگرانی‌ها در تامین بازار داخلی عدم پایبندی به تعهداتتولیدی از سوی شرکت‌های تولید داخل است، البته این عدم پایبندی بیشتر به دلیل مسائل و مشکلاتی است که شرکت‌ها با آنها مواجه هستند.

سرپرست اداره کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، اظهار کرد: وظیفه حاکمیتی ما تامین داروست و ما باید داروی سالم، با کیفیت، با هزینه مناسب را در زمان مناسب تامین کنیم.

در حالی که سازمان غذا و دارو، اخیراً واردات ۶۰ قلم داروی خارجی به کشور را ممنوع کرده است، به نظر می رسد برای حمایت از صنعت داروسازی کشور، شفاف سازی از ابهامات پاسخ داده نشده، ضروری به نظر می رسد.

اگر قرار است که بیماران ما از داروهای تولید داخل استفاده کنند، نباید اجازه دهیم که جایگاه صنعت داروسازی کشور به صرف قصوری که یک شرکت داخلی مرتکب می شود، لگد مال گردد.

قطع به یقین، شرایط تحریم و مشکلات ارزی برای تامین داروهای مورد نیاز از طریق واردات، این نکته را در اذهان و افکار عمومی متبادر می سازد که داروی تولید داخل می تواند مشابه داروهای خارجی، از کیفیت بالایی برای استفاده بیماران برخوردار باشد. لذا. لازم است که وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، تمام توان و تلاش خود را صرف حمایت از صنعت داروسازی کشور نموده و اجازه ندهند شرکت های متخلف، باعث تضعیف جایگاه صنعت داروسازی کشور در نزد مردم و بیماران شود.

به نظر می رسد در این مقطع باید تمام نظرات کارشناسی و دقیق باشد و دامن زدن به شایعات فضای مجازی قطعاً به نفع بیماران نخواهد بود. این روزها برای دست یابی به اخبار رسمی و نتایج و بررسی های دقیق کارشناسی باید تنها به منابع موثق رجوع داشت و نباید به شایعات فضای مجازی توجه کرد.

نظرات
ارسال نظر

>
اخبار مرتبط